gwarancja

3 lata gwarancji

zwrot

100 dni na zwrot

dostawa

Szybka i darmowa dostawa od 300 zł

Fashion Revolution Poland

Dlaczego wspieramy Fashion Revolution Poland?


Z tego tekstu dowiesz się:  

 • Czym jest ruch Fashion Revolution?
 • Jakie wydarzenia doprowadziły do powstania ruchu Fashion Revolution? 
 • O co chodzi z akcją Who Made My Clothes
 • Kto uszył Twoje CARGO by OWEE?
 • Jak i dlaczego wspieramy Fashion Revolution Poland?

Fashion Revolution to globalny ruch na rzecz zrównoważonej mody. Powstał w Wielkiej Brytanii w wyniku jednej z wielu reakcji na tragedię, do której doszło w 2013 roku w Bangladeszu. Wtedy to w tamtejszym Szabharze zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek kompleksu Rana Plaza. Śmierć poniosło 1127 osób, rannych zostało około 2500. Większość ofiar stanowiły kobiety pracujące jako szwaczki w ulokowanych w Rana Plaza fabrykach odzieży. 

Zawalenie Rana Plaza w Bangladeszu 2013  Tragedia w Bangladeszu 2013

Katastrofa w Bangladeszu

Do katastrofy doprowadziło nagminne łamanie wszelkich zasad BHP i praw pracowniczych. Oryginalny projekt budynku zakładał mniej pięter i nie brał pod uwagę obciążenia, jakie powodowały liczne i ciężkie maszyny tekstylne i wspierające je generatory energii. Wydarzenie pociągnęło za sobą masę protestów konsumenckich w krajach zachodniego świata, do których trafiała odzież produkowana w Bangladeszu.

Globalna refleksja nad etycznością wykorzystywania taniej siły roboczej doprowadziła do międzynarodowego porozumienia skupionego na poprawie bezpieczeństwa i warunków pracy w fabrykach tekstylnych. Porozumienie zawarły zachodnie koncerny odzieżowe, międzynarodowe związki zawodowe i producenci w Bangladeszu. W kolejnych latach doszło m.in. do zamknięcia kilkudziesięciu fabryk odzieżowych, które nie spełniały minimalnych norm bezpieczeństwa. 

W obliczu takiej tragedii dla wszystkich jasnym stało się to, że branża tekstylna wymaga edukacji i restrukturyzacji. 

 Wspieram Fashion Revolution Poland  Fashion Revolution Poland

Fashion Revolution rozpoczyna działalność 

W obliczu takiej tragedii dla wszystkich jasnym stało się to, że branża tekstylna wymaga edukacji i restrukturyzacji. Stąd powstanie ruchu Fashion Revolution, który szybko urósł do globalnych rozmiarów i do dzisiaj jest największym ruchem aktywistycznym monitorującym branżę odzieżową. Od 2013 roku organizacja zachęca przedstawicieli branży do wdrażania odpowiedzialnych praktyk, które mają na celu chronienie zarówno jej pracowników, jak i planety. 

Działania Fashion Revolution obejmują: 

 • Promowanie przejrzystości w przemysłach mody, 
 • Odpowiedzialne podejście do projektowania, 
 • Odpowiedzialne podejście do zakupów,
 • Promowanie mody zrównoważonej i cyrkularnej,
 • Tworzenie treści pomocowych dla biznesów i konsumentów,
 • Świętowanie pozytywnego wpływu mody na świat.  

Kto zrobił moje ubrania? / Who made my clothes? 

O Fashion Revolution najgłośniej robi się 24 kwietnia, czyli w rocznicę tragedii w Bangladeszu. Każdego roku odbywa się wtedy Fashion Revolution Day (w ramach Fashion Revolution Week), a ruch prowadzi szeroką kampanię, w której stawia firmom odzieżowym ważne pytanie: Kto zrobił moje ubranie? To sposób na rozpoczęcie rozmowy o tym, jakie warunki pracy panują w miejscach, w których firmy odzieżowe produkują swoje ubrania. Tym samym ruch chce zachęcić firmy do zastanowienia się nad tym, jak mogą podnieść standardy swoich produkcji. 

W akcję może zaangażować się każdy konsument - Fashion Revolution zachęca do zadawania markom pytań o produkcję, materiały czy łańcuch dostaw. Proponuje publikowanie postów na social mediach z użyciem taga #WhoMadeMyClothes w celu podniesienia szerszej dyskusji. 

petycja good clothes fair pay  podpisz petycję good clothes fair pay

Good Clothes, Fair Pay

Aktualnie Fashion Revolution prowadzą kampanię Good Clothes, Fair Pay, którą każdy może wesprzeć swoim podpisem. Jej celem jest wprowadzenie w Unii Europejskiej przepisów, które sprawią, że każda osoba zatrudniona w łańcuchach dostaw firm sprzedających na terenie Unii będzie otrzymywać godne wynagrodzenie. A obowiązkiem firm będzie, aby tego dopilnować. 

To nie jest zwyczajna petycja. Jeśli do lipca 2023 uda się zebrać milion podpisów, przepisy te trafią pod obrady Komisji Europejskiej. Podpisać może się każdy obywatel i obywatelka UE: https://www.goodclothesfairpay.eu/

Kto uszył Twoje CARGO by OWEE? 

Jedną z rzeczy, z której jesteśmy szczególnie dumni jest lokalna produkcja. Nasze torby, plecaki i nerki powstają w polskiej szwalni, która specjalizuje się w produkcji dla wojska i służb specjalnych. Pan Jerzy i jego zespół dbają o to, żeby każdy produkt CARGO by OWEE został uszyty z należytą mu pieczołowitością. Na miejscu pracuje z nami pani Ewa, która odpowiada za szycie wielu z naszych dodatków oraz zajmuje się naprawami uszkodzonych produktów.

Ręczne szycie CARGO by OWEE  Plecaki produkowane w Polsce

10 zł z każdego zakupu 

Działania Fashion Revolution Poland wspieramy nie tylko poprzez udział w akcji #WhoMadeMyClothes. Aktywnie pracujemy na to, by nasz biznes stawał się coraz bardziej odpowiedzialny i zrównoważony. M.in. dlatego prowadzimy pogwarancyjny serwis naprawczy. Od dłuższego czasu rezygnujemy też z sezonowych promocji, takich jak Black Friday. Okres Black Weekend wykorzystujemy do tego, by mówić o jakości naszych produktów i odpowiedzialnych zakupach. Oprócz tego przekazujemy pieniądze na konto Fashion Revolution Poland - to 10 zł z każdego zakupu, którego dokonacie w okresie Black Weekend. 

Chcesz wiedzieć więcej? Masz pytania? Pisz do nas śmiało:) I nie zapomnij podpisać petycji Good Clothes, Fair Pay.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium